Vill du engagera dig i VfMD genom att arbeta i styrelsen?

VfMD årsmöte den 1 Februari är öppet för alla medlemmar och är en del av programmet vid Parkinsonfördjupningsmötet i Sigtuna. Vid årsmötet redovisas bland annat föreningens aktiviteter under det gångna året samt planerade aktiviteter och ekonomisk redovisning.I samband med årsmötet väljs även nya medlemmar till vår styrelse. Känner du att du vill vara mer aktiv och engagera dig i föreningens verksamhet? Inför 2018 har vi ett par platser lediga i styrelsen och önskar därför välkomna nya engagerade kollegor. Professionstillhörighet eller var man är bosatt i landet spelar ingen roll. Du ska brinna för personer med rörelserubbningssjukdomar och känna att det skulle vara roligt att prova på ideellt föreningsarbete.

Välkommen med intresseanmälan till VfMD valberedning:
Brita Sandström;  brita.sandstrom@sll.se
Lotta Sellergren:  charlotta.sellergren@storaskondal.se